img_6665

Warsztat w Grant Thornton

Opublikowano:

W dniach 25.10 oraz 27.10 w siedzibie firmy Grant Thornton na ulicy Chłodnej w Warszawie odbyły się trzygodzinne warsztaty audytowe, przeznaczone wyłącznie dla członków naszego Koła. Nie od dziś wiadomo, że samo słowo audyt wzbudza wśród studentów SGH wiele emocji. Jedni zachwycają się wysokimi zarobkami, pozostali traktują ten zawód jako możliwość sprawdzenia oraz doskonalenia swojej wiedzy, a jeszcze inni uciekają gdzie pieprz rośnie, kiedy tylko dowiadują się, ile godzin tygodniowo trzeba tam pracować. Czy praca w audycie jest rzeczywiście tak straszna, jak niektórym się wydaje?

Na to pytanie odpowiedział organizator naszych warsztatów będący znaną marką wśród przedsiębiorców, działającą na całym świecie. Polski oddział ma swoją genezę w 1993 r., kiedy to powstała firma W. Frąckowiak i Partnerzy – Wielkopolska Grupa Audytingowa, która w 2008 r. stała się członkiem Grant Thornton International.

Warsztaty przygotowała i poprowadziła dwójka młodych i (pomimo późnych godzin wieczornych) energetycznych prelegentów, którzy zaserwowali uczestnikom ogromną dawkę wiedzy merytorycznej. Pokazali, że audyt nie polega tylko na badaniu sprawozdań finansowych, ale pełni też często funkcję doradczą dla przedsiębiorstwa-klienta. W końcu w większości przypadków to firma zwraca się z prośbą o przeprowadzenie audytu, toteż nie traktuje tego jak kontroli przeprowadzanej przez urząd skarbowy i stara się dostarczyć zespołowi niezbędne materiały oraz informacje, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Następnie może wykorzystać też sformułowane przez zespół audytowy wnioski i zastosować się do porad.

Uczestnicy poznali również kilka ciekawostek z zakresu przeprowadzania kontroli, m.in. dowiedzieli się, że w audycie funkcjonują progi błędu i nie trzeba wprowadzać każdej korekty, jeśli nie jest ona istotna dla całości. Istotną kwestią jest również posiadanie odpowiednich umiejętności miękkich, ułatwiających sprawne komunikowanie się z członkami zespołu i przyspieszanie jego pracy.

Ponieważ formą spotkania był warsztat, uczestnicy dostali do rozwiązania obszerne case study. Zadania pokazywały typowe przypadki błędów w różnych kategoriach sprawozdania finansowego - aktywach trwałych, zapasach, należnościach, zobowiązaniach, przychodach czy rezerwach. Na sam koniec prowadzący zachęcili uczestników do odbycia stażu w Grant Thornton i podzielili się swoimi przemyśleniami odnośnie audytu. Można je podsumować krótko – audyt nie jest taki straszny, jak się wydaje.